fbc
Blog
208
0

5 častých chýb pri prenájme nehnuteľnosti

Pri svojej práci sa s nimi stretávam takmer denne. Chyby, ktoré v nájomnom vzťahu majitelia bytov a prenajímatelia robievajú, sú niekedy až alarmujúce.

Dvakrát meraj, raz rež; dôveruj, ale preveruj – áno, tieto pravidlá platia stále. Mnohokrát však prenajímatelia „merajú“ málo, alebo naopak priveľa. Konflikty, nedoplatky, či dokonca súdne spory a vymáhanie pohľadávok, to sú najčastejšie dôsledky. Nebolo by fajn prenajímať svoju nehnuteľnosť s ľahkosťou, s minimálnymi nákladmi a s nulovým stresom? Prečítajte si moje odporúčania,  možno v nich nájdete inšpiráciu aj pre seba.

Zbytočné obhliadky

Najčastejšia príčina stresu a frustrácie z prenájmu. Chodíte na obhliadky každý večer po dlhej pracovnej dobe? A zakaždým iba so záujemcami, ktorí majú prehnané požiadavky, či prípadne, ako sa hovorí, „smrdia grošom“? Vyhnite sa tomu. Pýtajte sa už v telefonáte na všetky dôležité záležitosti. Odkiaľ je záujemca, čo očakáva? Kde pracuje? Prečo hľadá nájomný byt? Koľko ľudí bude bývať a ako dlho? Toto všetko vám pomôže vyselektovať si záujem a ísť na obhliadky iba vtedy, keď je vysoká pravdepodobnosť, že reálne aj dôjde k podpisu zmluvy. Alebo ešte lepšie – ak nemáte čas sa tým zapodievať, zverte svoju nehnuteľnosť do rúk profesionála, ktorý všetky tieto starosti vyrieši za vás.

Kontrola spotreby

Kúriť a svietiť sa musí približne rovnako, či už na byte býva jeden človek, alebo hneď štyria. Čo dokáže narobiť pri finálnych vyúčtovaniach energií najväčší neporiadok, je spotreba studenej a teplej vody. Štyria ľudia jej minú viac, ako jeden, preto je zbytočné očakávať, že zálohové platby zostanú na úrovni z doby, keď v byte ešte bývala vaša stará mama. Na druhej strane sú aj nájomníci, ktorí si z vašej kúpeľne urobia súkromnú balneoterapiu. Tieto prípady treba mať dôkladne ošetrené v nájomnej zmluve a preberacom protokole. A nakoniec, nikto vám nebráni stav energií na nehnuteľnosti pravidelne monitorovať a zapisovať. Dvakrát meraj…

Pričasté kontroly

Ďalší zo zlozvykov, ktoré vedia narobiť riadne dusno. Nie, skutočne netreba chodiť kontrolovať nehnuteľnosť každý tretí deň. Aj vaši nájomníci sú len ľudia, chcú spokojne a nerušene bývať, preto im doprajte priestor. Nechajte ich zabývať sa. Pripravte sa, že nejaký ten fľak na stene, ošúchaný nábytok, odlomenú kľučku budete musieť prehltnúť. Stanovte si v zmluve, aké opravy (resp. do akej sumy) platíte vy a aké platia nájomníci. A najmä – nerobte prepadové návštevy a kontroly. Aj toho najčistotnejšieho a najspoľahlivejšieho nájomníka tým iba vyplašíte, čím vo finále ochudobníte zasa len seba samého.

Drahé zariadenie

Možno chcete vyjsť nájomníkom v ústrety a dáte im do bytu na mieru vyrobený nábytok, či posteľ a sedačku z vyššej cenovej kategórie. Zvážte, či je to naozaj nutné. Obavy, či sa práve ta drahá sedačka neznehodnotí rozliatym čajom, skutočne nepotrebujete.  Z pohľadu nájomcov ide stále o cudzí majetok a, čo si budeme hovoriť, nie každý je navyknutý raňajkovať zásadne v kuchyni. To len pre ilustráciu. Nestačilo by do nájmu radšej lacnejšie zariadenie, ktoré by vám ani v prípade výmeny nezruinovalo rozpočet, hm?

Nedostatočná nájomná zmluva

O náležitostiach, ktoré by mala obsahovať dobrá zmluva som písal nedávno v tomto článku. Hoci mnohé aspekty nájomnej zmluvy upravuje zákon (konkrétne Zákon 98/2014 Z.z. o krátkodobom nájme bytu), stále je tu veľký priestor na pochybenia.

Zakotvite si do zmluvy to, čo potrebujete vy – či už zákaz domácich zvierat, alebo pokuty za omeškanie nájomného. Náhodná zmluva stiahnutá z internetu nestačí. Svojim klientom vždy dôrazne odporúčam, aby využili služby právnika, alebo skúseného realitného profesionála. Je to vždy výhodnejšie, ako neskôr čeliť sporom s neporiadnymi nájomníkmi.

S akými problémami ste sa pri prenájmoch stretli vy? Akú situáciu ste riešili len s ťažkosťami? Máte nejaké vlastné odskúšané tipy? Dajte mi vedieť v komentároch, budem vďačný za akúkoľvek spätnú väzbu.

Roman Weidinger

Tags: Blog

Podobné príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie
Menu